Видатні постаті Херсонщини - культура,мистецтво

          Адамов Григорій Борисович

(справжнє прізвище Гібс) (1886 - 1945) - Російський радянський прозаїк. Народився в Херсоні, не закінчивши гімназію, в 15 років стає професійним революціонером (неодноразово заарештовували, брав участь у терористичний акт щодо знищення судових документів про повстання на броненосці «Князь Потьомкін-Таврійський»); після виходу з в′язниці працював журналістом, потім редактор газети «Південь ». Після 1917 р. працював в Наркомпроду, Держвидаву; з 1930 р. - професійний письменник. Перша НФ публікація - «Оповідання Дієго»

                 Гавриленко Володимир Никифорович

(15 серпня 1905,Херсон - березень 1995, Харків) - український письменник. Член Спілки письменників України. Нариси, написані письменником на фронті, увійшли до збірки "Безсмертя". Героїзм молоді в часи війни змалював у повісті "Москвичка Тоня". Про мужність та героїзм Гавриленка на війні свідчать нагороди: орден Вітчизняної війни 2-го ступеня, медалі "За оборону Кавказу", "За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр." та інші.

                 Гончар Олесь Терентійович

Народився 03.04.1918, с. Суха, тепер Кобеляцького району Полтавської обл. Український радянський письменник, громадський діяч, академік АН УРСР, Герой Соціалістичної Праці. Учасник Великої Вітчизняної. З 1973 - голова Українського республіканського комітету захисту миру, член Всесвітньої Ради Миру.

                    Дніпрова Чайка

(дівоче прізвище - Людмила Олексіївна Березіна). Народилася в с.Карлівка Ананьївського повіту Херсонської губернії (тепер Миколаївська область у 1861 р. У Херсоні письменниця написала багато віршів, поезій у прозі, новел, оповідань, зібрала зошит фольклорних записів „Українські пісні, що їх співають у Дніпровському повіті Таврійської губернії".

                   Куліш Микола Гурович

(18.12.1892 - 3.11.1937) - український письменник, драматург, журналіст, педагог. Народився у селі Чаплинці Дніпровського повіту Таврійської губернії (зараз - Херсонська область). Учасник Першої світової війни. Під час громадянської війни захищав Херсон і Миколаїв у боях з денікінцями. Після демобілізації керував органами народної освіти в Олешківському повіті. В цей період складає першу українську абетку - "Первинка". В 1925 році переїхав до Харкова, де знайомиться із видатними діячами української літератури: Остап Вишня, Володимир Сосюра, Іван Дніпровський та інші. Багато років плідно співпрацює з трупою театру "Березіль" та його режисером Лесем Курбасом. Був членом письменницької спілки "Гарт", літературної організації "ВАПЛІТЕ", з 1926 року її президентом, членом президії літературного об′єднання "Пролітфронт", членом редакційної колегії журналу "Червоний Шлях".

Репресований і розстріляний у Сандармосі (Карелія) 3 листопада 1937 року. Реабілітований 4 серпня 1956 року за відсутністю складу злочину..

                  Лавреньов Борис Андрійович

(1891 - 1959) - радянський письменник, драматург. Народився в Херсоні в сім′ї вчителя-словесника. Навчався в Херсонській 1-й чоловічій гімназії. Брав участь у художніх виставках в Херсоні.

              Лишневський Олександр Львович

Народився в Херсоні. Закінчив рисувальну школу в Одесі, Петербурзьку Академію мистецтв. Навчався і працював помічником відомого архітектора Б.І. Гіршовича. Під час навчання був відмічений нагородами: мала та велика срібні медалі, мала золота медаль за програму: "Готель для приїжджих до столиці". 1895 - 1901 роки працював міським архітектором в Єлисаветграді (Кіровограді): ремісничо-грамотне училище, реальне училище, міська Велика хоральна синагога, гімназія, відділення банку, ряд особняків. В 1901 році повертається до Петербурга. Автор численних пітерських будівель і конкурсних проектів, завершив зведення лікарні імені Петра Великого (Мечніковська лікарня), проектів міської житлової забудови. Керував майстернею Ленпроекту. Член правління Ленінградського відділення Спілки архітекторів СРСР. Помер у 1942 році в евакуації (зі ін. даними - у блокадному Ленінграді)

                   Шовкуненко Олексій Олексійович

Народився в 1884 р. у Херсоні. Шовкуненко О.О. - один з видатних художників та педагогів України. Твори художника зберігаються в музеях Москви, Києва, Харкова, Одеси, Полтави, Херсона. Митець удостоєний звання Народного художника, Державної премії та високих державний нагород. Помер О.О.Шовкуненко 12 березня 1974 року в Києві. У 1981 році ім′я художника присвоєно херсонському художньому музею, вулиці в рідному місті та річковому пасажирському судну.

             Бондарчук Сергій Федорович

(25.09.1920-20.10.1994) - народний артист СРСР, кінорежисер. Народився на Херсонщині, в селищі Білозерці,. Закінчив ВДІК. Його дебют у кіно відбувся у фільмі "Молода гвардія", де молодий актор зіграв роль підпільника Валька. Широке суспільне визнання принесла роль у фільмі "Тарас Шевченко". Світову славу йому принесла режисерська діяльність. Його дебютом як кінорежисера став фільм "Доля людини". Епохальною подією стала стрічка "Війна і мир", що здобула низку премій на різноманітних кінофестивалях, найпочеснішою і найвизначнішою з яких став "Оскар". Він також зіграв у ньому роль П′єра Безухова та написав сценарій. Наступними вагомими кінороботами стали фільми "Вони захищали Батьківщину", "Степ" за творами А. Чехова. У 1980 році удостоєн звання Героя Соціалістичної Праці. Лауреат Державної та Ленінської премії.У 1982 році За значний внесок у кінокультуру його відзначають престижною Міжнародною премією Академії Сімба (Італія).

       Матвєєв Євген Семенович

(8.03.1922 - 1.06.2003) - радянський і російський актор театру і кіно, режисер, сценарист, народний артист СРСР Народився в селі Новоукраїнка Дніпровського повіту Миколаївської губернії УРСР (зараз Скадовський район Херсонської області). У 1940-1941 навчався в кіноакторській школі при Київській кіностудії. З 1946 - актор у театрах Тюмені, Новосибірська. У 1952-1968 актор академічного Малого театру. Дебютував у кіно в 1955 році. Серед кращих ролей: Костя - "Дім, в якому я живу", Макар Нагульних - "Піднята цілина", Захар - "Любов земна", Володимир Федотов - "Рідна кров", Нехлюдов - "Воскресіння" та інші. Як режисер дебютував фільмом "Циган". В останні роки поставив серію фільмів про новий постперебудований час "Любити по-російськи". У 2000 у видавництві "Вагріус" вийшла книга мемуарів Матвєєва "Доля-по-російськи". Протягом багатьох років професор Всесоюзного державного інституту кінематографії (ВДІК) керував акторською майстернею.

          Іщенко Юрій Якович

Український композитор. Народився 5 травня 1938 року в місті Херсоні. Заслужений діяч мистецтв України, професор кафедри композиції та оркестрування Національної музичної академії України ім. П.Чайковського, кандидат мистецтвознавства. Після закінчення композиторського факультету по класу професора А. Я. Штогаренка та аспірантури працює у Національній музичній Академії України, навчаючи та виховуючи молодих композиторів. Серед його учнів - В.Журавицький, А.Загайкевич, В.Рунчак,Б.Стронько, О.Шимко, Г.Овчаренко, О.Любинецька, Н.Жанцанноров (Монголія), Хурі Утаф (Ліван) та багато іншіх. Педагогічну роботу поєднує з плідною творчою діяльністю. У творчому доробку композитора - численні твори найрізноманітніших жанрів та форм від опер, симфоній та концертів.